Spočítajte si o koľko preplatíte spotrebný úver

V našom okolí by sme dnes už našli len veľmi málo ľudí, ktorým sa podarilo celkom vyhnúť úverom a pôžičkám. Väčšina z nás už s podobnými financiami má svoje skúsenosti a nejakú pôžičku už spláca, alebo v blízkej budúcnosti si nejakú plánuje zobrať.
Život na dlh je nám tak blízky, no aj preto sa stále častejšie dostávame do problémov z neuhradených splátok. Ak sa podobnému scenáru chcete vyhnúť, mali by ste byť schopní spočítať si aspoň to, o koľko celú pôžičku preplatíte. S jednoduchou matematikou, ktorú ste sa učili na škole tu však nepochodíte. Aj percentuálna výška úroku totiž nepredstavuje celkové preplatenie, ale len ročné, prípadne mesačné preplatenie úveru. To znamená, že ak si požičiate 1000 € pri úroku 17 % p. a. (p. a. = ročne) za 12 mesiacov zaplatíte 1170 €. V tomto výpočte však nie sú zahrnuté žiadne ďalšie poplatky, ktoré sa s úvermi bežne spájajú.
Ak teda chcete zistiť o koľko preplatíte úver celkom, je výhodou, ak máte rovnaké splátky počas celej doby splácania. Vtedy je výpočet pomerne jednoduchý. Napríklad: V banke si požičiate 4000 € na 4 roky. Vaša mesačná splátka bude 98 €, celkom teda zaplatíte (4 x 12 mesiacov) x 98 (mesačná splátka) = 4704€, teda naviac zaplatíte o 704 € viac, ako ste si požičali.
Tento výpočet však nie je možné použiť vždy. Do samotného úveru sa totiž započítava aj viacero poplatkov, ktoré nie sú zahrnuté do mesačnej splátky. Preto môžu dve na pohľad rovnaké ponuky byť pre Vás rôzne výhodné.
Práve tieto poplatky sú neraz nebezpečné najmä v nebankovkách. Skryte tak spoločnosť od Vás získa násobne viac, ako ste si požičali. Práve preto treba byť opatrní a pomôcť v rozhodovaní Vám môže aj RPMN – ročná percentuálna miera nákladov, ktorá predstavuje percento dlžnej sumy, ktoré musíte za rok zaplatiť. Obsahuje teda nielen splátky istiny a úroku, ale aj všetky poplatky. Práve porovnávaním tohto čísla sa budete vedieť ľahšie rozhodnúť, ktorý úver je ten najvýhodnejší. Vyberajte teda ten s čo najnižšou RPMN. Táto hodnota však nezahŕňa poistenie neschopnosti splácať, či napríklad poplatky za nesplácanie úveru.

Chcete si požičať?

Požiadať o pôžičku

Podobné články