Investovať alebo splatiť hypotéku?

Väčšina z nás sa stretáva vo svojich životoch najmä s nedostatkom hotovosti. Výpadok príjmu, či nečakané výdavky tak naštrbia každú rodinnú peňaženku, a tak aj na tento účel môžete využiť rôzne pôžičky.
Takáto pomoc je dostupná, no o to viac si treba dať pozor pri našom rozhodovaní. Žiť na dlh nie je príjemné a môže veľmi ľahko prerásť cez hlavu aj Vám. Stále častejšie sa tak snažíme týmto ponukám odolávať, no v jednom ohľade nám iná možnosť ani nezostáva.
Vlastné bývanie je náročnou investíciou, na ktorú, ak by ste si chceli našetriť, bývali by ste až na dôchodku, ak vôbec. Inú možnosť tak ako hypotéku ani nemáme. Práve v týchto dňoch sa oplatí využiť ponuky bánk najviac. Úroky neustále klesajú, no dokedy a na akej hodnote sa ustália nevie nikto. Ak už nejaký ten rok splácate, určite Vás láka aj možnosť refinancovania, no pozor ani to sa nemusí vždy oplatiť.
Či už hypotéku splácate, alebo ste o ňu len požiadali, je dobré myslieť aj na rezervu do budúcna. Šetrenie by tak malo byť samozrejmosťou aj pri týchto zvýšených výdavkoch. Nemusí slúžiť len na vybavenie domácnosti, či v prípade potrebnej opravy. Ak budete mať väčšiu hotovosť, určite Vám najviac prinesie jej správne využitie.
Investovanie je jednou z možností, no toto sa oplatí najmä vtedy, ak čakáte na uplynutie doby fixácie na hypotéke. Práve pri Vašom úvere na bývanie Vám môže väčšia hotovosť ušetriť nemálo výdavkov spojených nielen so splácaním samotnej požičanej sumy, ale aj úroku. Zadĺženie na celý život nie je ideálny stav, a tak sa mu snažíme vyhnúť, prípadne sa z tejto situácie vymaniť čo najskôr.
Peniaze na Vašom bežnom účte nezarábajú nič, alebo len minimum. Aby sa Vám skutočne vyplatilo držať hotovosť len tak v banke, je lepšie zvoliť investovanie. Najväčší prínos pre Vašu peňaženku však budú mať tieto peniaze, ak využijete možnosť mimoriadnej splátky na hypotéke. Tu je samozrejme nutné dobré načasovanie, inak Vám banka bude účtovať nemalé poplatky z ušlého zisku. No rovnako musíte zvážiť aj fakt, či si vyberiete zníženie mesačných splátok, alebo skrátenie doby splácania.
Lacnejšie pre Vás bude skrátenie doby splácania, keďže sa tak vyhnete viacerým poplatkom za vedenie účtu, ktoré sú Vám pripočítané ku každej mesačnej splátke, no ani zníženie mesačných splátok nemusí byť pre mladú rodinu nezaujímavé.

Chcete si požičať?

Požiadať o pôžičku

Podobné články