Ako vybrať správnu pôžičku

Na peniaze sme odkázaní všetci rovnako, no nízka výplata a neočakávané výdavky môžu predstavovať až vražednú kombináciu. Práve preto je možnosť požičať si nevyhnutnú hotovosť veľmi lákavá.
Stále sa nájdu aj takí, ktorí pôžičky ako také obchádzajú, no rovnako je dostatok aj tých, ktorí si s požičiavaním nerobia starosti. Ani jeden extrém nie je tou správnou cestou, keďže pôžičky môžu z problémov pomôcť aj Vám, no takisto pri neuváženom rozhodnutí predstavujú závažný, neraz až existenčný problém.
Premýšľanie je teda na mieste, a to ešte pred tým, ako si pôžičku vezmete. Aj malá suma môže totiž neskôr predstavovať zbytočné starosti. Ako teda vybrať tú správnu pôžičku, aby pomohla, no nepredstavovala riziko?
Pôžičky predstavujú riziko takmer vždy. Preto musíme dobre zvažovať nielen ich ponuku, ale najmä naše vlastné možnosti. V prvom rade je teda dôležité, na čo peniaze potrebujete. Ak nejde o nevyhnutnosť, radšej si svoj zámer ešte premyslite. Ak však svoju situáciu bez pôžičky nevyriešite, dobre zvážte svoje vlastné možnosti. Myslite v prvom rade na splátku, a tak si porovnaním príjmov a výdavkov vypočítajte akú hotovosť môžete mesačne postrádať. Nezabudnite aj na rezervu vo svojom rozpočte.
Ak už máte sumu, ktorú si môžete dovoliť mesačne splácať, presne si určite, koľko potrebujete. S týmito informáciami môžete navštíviť poskytovateľov a vyžiadať si ponuky pôžičiek. Nepožičiavajte si však vyššiu sumu, ako potrebujete a taktiež neprekračujte svoj limit mesačnej splátky. Ak budete mať možnosť zvoliť si dobu splácania, môžete si jej predĺžením znížiť mesačnú splátku. Toto však nepreháňajte, pretože s dlhšou dobou splatnosti, zbytočne platíte aj ďalšie mesačné poplatky, a tým sa Vám celá pôžička predražuje. Ak máte svojich favoritov, dbajte aj na poskytovateľa a porovnávajte RPMN. Tak si vyberiete skutočne tú najvýhodnejšiu.
Neraz máte možnosť aj ručiť nehnuteľnosťou. Pri vyšších sumách je to nutné, no pri nižších Vám môže toto rozhodnutie znížiť úrokovú sadzbu. Pôžičky sú rizikové najmä pre problémy so splácaním. Keďže ide zväčša o dlhšie splácanie, a nikto nevie, čo bude o pol roka, alebo o rok, ponúka vyššiu istotu aj možnosť poistenia. Tieto sú rôzne a podľa toho si za ne aj zaplatíte. Ak si teda nie ste istí, či o rok prácu mať skutočne budete, je poistenie dobrým rozhodnutím.
Konečné slovo však má vždy samotný poskytovateľ.

Chcete si požičať?

Požiadať o pôžičku

Podobné články