Vyjsť s peniazmi do výplaty nie je vždy jednoduché. Nemusíte zarábať ani minimálnu mzdu, aby ste častejšie pocítili nedostatok hotovosti na svojom účte.
Peniaze jednoducho idú skôr z Vašej ruky, ako prichádzajú do peňaženky, no proti tomuto by sme sa mali účinne brániť. Vystavujete sa totiž riziku, že aj malé problémy môžu prerásť do závažných starostí. V hlave by ste si preto mali udržať nielen to, koľko peňazí pribudne mesačne na Váš účet, ale je dobré mať aj prehľad o výdavkoch. Práve tu môžete naraziť na problémy a nedostatky, kadiaľ Vám peniaze unikajú veľmi rýchlo a celkom zbytočne.
Prvým krokom je teda mať prehľad nielen o tom koľko zarábate, ale aj aké sú Vaše výdavky. Zdravý rodinný rozpočet jednoducho nemôže poznať deficit. Nezabudnite teda na žiadne svoje výdavky a zhrňte aj jednorázové platby, napríklad poistky, doplatky na energiách a tieto prerátajte na jeden mesiac. Takto získate presnú predstavu, s akou sumou sa mesačne lúčite. Teraz môžete škrtať. Šetriť sa dá nielen na potravinách, zábave, či na ostatných, nie až tak nevyhnutných veciach. Chce to však poctivosť a dôsledné zapisovanie aj drobných položiek.
Dnes platíme za všetko, a tak si treba udržať prehľad, kam vlastne naše peniaze idú. Prejdite si teda všetky zmluvy s dodávateľmi energií, operátormi, či poskytovateľmi ďalších služieb, ktoré využívate. Tieto podmienky porovnávajte aj s konkurenciou. Najmä banky sa líšia vo svojich ponukách bežných účtov. Tu zvážte, či skutočne potrebujete balík plný služieb, ktoré vlastne ani nevyužívate, alebo sa skôr oplatí zvoliť niečo lacnejšie, no nevyhnutné služby si priplatíte. Porovnávajte ako často za mesiac uskutočňujete rôzne platby, vyberáte z bankomatu, či ako využívate internetové bankovníctvo. Aj návšteva v kamennej pobočke Vás totiž niečo stojí.
Drahý špás sú aj pôžičky. Tu treba myslieť v predstihu na množstvo rizík, no ak už ich niekoľko splácate, je len ťažké udržať si prehľad o termínoch, či výškach splátok. Je preto rozumnejšie všetky zlúčiť do jednej, takto si ušetríte nielen starosti, ale aj peniaze za poplatky a vedenia úverových účtov.
Rovnako zvažujte aj svoju hypotéku. Konkurencia často ponúka výhodnejšie podmienky. O ne sa však musíte zaujímať v dostatočnom predstihu a pokojne aj pol roka pred uplynutím doby viazanosti. Zvážiť môžete aj zmenu poskytovateľov energií. Tu však opatrne, aby ste nenaleteli len klamným ponukám.
Aby Vám peniaze neutekali

Podobné články
-
Spočítajte si o koľko preplatíte spotrebný úver
V našom okolí by sme dnes už našli len veľmi málo ľudí, ktorým sa podarilo celkom vyhnúť úverom a pôžičkám. Väčšina z nás už s podobnými financiami má svoje skúsenosti a nejakú pôžičku už spláca, alebo v blízkej budúcnosti si nejakú plánuje zobrať. Život na dlh je nám tak blízky, no aj preto sa stále […] Viac informácií…
-
Oplatí sa kúpa nehnuteľnosti aj v roku 2015?
V podstate môžeme povedať, že áno. A to najmä vďaka výhodným úrokovým sadzbám na hypotékach, z ktorých sa môžeme tešiť aj naďalej. Pred pár mesiacmi sa ozvali aj hlasy, že úroky začnú postupne rásť a nie je ďalší priestor na ich znižovanie. Opak sa však stal pravdou a neustále môžeme byť svedkami znižovania úrokových sadzieb […] Viac informácií…
-
Internetové banky lákajú stále viac
Naše ťažko zarobené peniaze sme často nútení ukladať v bankách. V snahe nemať doma veľkú hotovosť tak využívame nielen úvery, ale aj bežné účty. Väčšina najmä starších ľudí dáva prednosť kamenným bankám, pretože sú zvyknutí v prípade problémov, či otázok hľadať odpovede priamo na pobočkách. Týmto stáliciam na bankovom trhu však stúpa konkurencia aj v […] Viac informácií…
-
Investovať alebo splatiť hypotéku?
Väčšina z nás sa stretáva vo svojich životoch najmä s nedostatkom hotovosti. Výpadok príjmu, či nečakané výdavky tak naštrbia každú rodinnú peňaženku, a tak aj na tento účel môžete využiť rôzne pôžičky. Takáto pomoc je dostupná, no o to viac si treba dať pozor pri našom rozhodovaní. Žiť na dlh nie je príjemné a môže […] Viac informácií…