Výkopové práce

Stavba domu nie je jednoduchá záležitosť a ešte pred samotným stavaním budete musieť riešiť veľa vecí a až potom sa dostanete k samotnému stavaniu. Napríklad povedzme, že pozemok už máte, možno ste ho kúpili, možno zdedili… No aj tak sa vám jeho povrch zdá mierne hrboľatý alebo krivý. Obávate sa o prípadnú stabilitu domu atď. No nemusíte sa báť ešte pred samotnou výstavbou firma, ktorú si najmete na stavebné práce, vykoná úpravu pozemku, vyrovnanie alebo rôzne výkopové práce.

Vyčistí sa pozemok, odstránia sa kríky, tráva, prípadne stromy a ich korene prípadne vyrovná a upraví povrch pre stavenisko. Skrátka všetko čo by nejako mohlo stavbe prekážať.
Potom sa pozemok oplotí, kvôli bezpečnosti objektu, umiestnia sa potrebné miestnosti pre pracovníkov napríklad na oddych, prezlečenie a pre stavebný materiál a náradie. WC je taktiež samozrejmosťou a musí byť súčasťou každej stavby rovnako ako aj voda a elektrina.

Výkopovým prácam predchádza dôležité zmeranie objektu a vytyčovacie práce vďaka ktorým sa zabezpečí presná situačnosť stavby. Potom sa odstráni vrchná časť pôdy (ornica) a vyhĺbi sa jama. Práce na výkopoch sa už v dnešnej dobe robia strojovo, ručne už len vo výnimočných prípadoch, čím sa ušetrí čas a aj námaha robotníkov. Základová škára je miesto, kde sa navzájom spája stavba s pôdou. Netreba zabúdať v tomto bode stavby ani na statika, ktorý na základe svojich poznatkov urobí prípadné opatrenia aby stavba prebiehala naozaj bezpečne.

Netreba zabúdať, že dôležité je najmä zaistiť bezpečnosť pracovníkom, ktorí budú pracovať v jame.
Výkop vďaka dnešným technológiám a strojom je možné vykonať aj v horšom, ťažko dostupnom a neupravenom teréne.

Hľadáte remeselníka?

Vyplňte formulár

Podobné články